Mc-polisveteranerna är, sedan den 19 november 1984, en kamratlig och politiskt obunden sammanslutning av mc-utbildade polismän som har till ändamål att tillvarata medlemmarnas olika intressen i mc-frågor samt att stödja och främja motorcyklismens och trafiksäkerhetens intressen. Höjd 9,5 cm, 8 cm och 7 cm.
Dynamiskt skytte/IPSC är en form av tävlingsskytte som går ut på att man skjuter på flera tavlor på flera avstånd på tid, den skytt som har den bästa sammanlagda tids- och träffpoängen vinner. Dynamiskt skytte utövas med pistol, gevär och hagelgevär.
IPA Sverige International police association
Ärmmärke m/17 kardborre
Ärmmärke m92 broderade

Västeråspolisens idrottsförening
SÄPO
Fler varianter..... det halvrunda är mössmärke med kardborre
Äldre okänt ärmmärke okänt modellår
Sjöpolis aldrig varit officiell (ovanlig)
Äldre ärmmärken från rikspolischef till aspirant okänt modellår
Fjällräddningen mössmärke. Fake?
Vävt, sitter på skjorta eller tröja för användande inomhus
Fjällräddningen broderat
Fokusgruppen jobbar med organiserad brottslighet på lokal nivå och bland det som är intressant för den gruppen är bland annat att komma åt narkotikahandel.
Fjällräddningen armbindel
Beredskapspolisen
Malmöpolisen idrottsklubb


Polisens IF Kumla, Hallsberg, Askersund,laxå
Stockholmspolisens skytteförening
Karlshamnspolisens skytte och idrottsförening
Stockholmspolisens ridklubb, rytteriet
Kalixpolisens idrottsklubb
Enköpingspolisens idrottförening
Svenska polisidrottsförbundet
Uppsala polisens idrottförening
Stockholms polisens idrottförening
Kalmarpolisens idrottsförening
Örebropolisens idrottförening
Strömstadspolisens idrottsklubb
Företag som polisen engagerat i olika sammanhang
Polisen internationella motorcykelklubb med över 20000 medlemmar i 28 länder
Polisen ansvarar för alla räddningsinsatser i fjällvärlden. Till sin hjälp har de Fjällräddningen som bygger på insatser från frivilliga som utbildas och utrustas av polisen.

Dessa satt på vimplarna som satt på polisens eskortfordon vid ex. statsbesök.



Ingripande verksamhet , ej officiellt




Kriminalvården





RC3 står för Regional Cybercrime Center och är en del av polisen som arbetar med att bekämpa it-relaterade brott.Enheterna finns i alla polisen regioner och stöttar utredare med kompetenser inom till exempel IT-forensik
och insamling av digital bevisning.De arbetar med att utreda komplexa cyberbrott och sexualbrott mot barn på internet.





Uddevallapolisen
